kapat
Uluslararası Orijin ve Bitki Sağlık Sertifikası (Phytosanitary Certificate)
+ Dış Ticaret Forumu exw , fba , dış ticaret , ithalat , ,hracat , şahıs şirketi , ltd şirketi , dış ticarete yaklaşımlar , turk ticaret forumu , froegin trade , export , import demand gümrük müşavirliği , gümrükleme , logistik » E-Dış Ticaret ve Bilmek İstedikleriniz İTHALAT & İHRACAT » Ticari kimlik tespiti(Modelleme) ve tüm belgeler (Moderatör: broker)
 Uluslararası Orijin ve Bitki Sağlık Sertifikası (Phytosanitary Certificate)

Kullanıcı Adı: Beni Hatirla
Şifre:
Sayfa: [1]   Yukarı git
Konu: Uluslararası Orijin ve Bitki Sağlık Sertifikası (Phytosanitary Certificate)  (Okunma Sayısı 1725 defa) Seçenekler Arama
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 21 Mayıs 2011, 18:23:46 »
broker'in Bilgileri
broker
Broker
Administrator
Sr. Member
*****
Avatar Yok

Cinsiyet Bay
Üye ID 3
Kayit Tarihi 19 Ağustos 2007, 20:12:30
Nerden İSTANBUL
Mesaj Sayisi 496
Rep Puani
Rep Puanı: 1000
Deneyimleri

Aktiflik

Deneyim
Seviye
Kötü Itibar
Iletisim
WWW
Uyari

Forum Kuralarına Lütfen Üyalım...
Kayan Reklam

http://www.neariyorsan.com
Offline
Uluslararası Orijin ve Bitki Sağlık Sertifikası (Phytosanitary Certificate)

Uluslararası Orijin ve Bitki Sağlık Sertifikası (Phytosanitary Certificate)
Bitki ve bitkisel ürün ihracatçısının, ihraç edeceği ürünlerde hastalık ve zararlı maddelerden arınmış olduğunu gösteren “Bitki Sağlık Sertifikası” adlı belgeyi temin etmesi gerekmektedir. Söz konusu belge, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarım İl Müdürlükleri Bitki Koruma Şubeleri’nden temin edilmektedir. Bu uygulamanın uluslararası geçerliliği olması nedeniyle Bitki Sağlık Sertifikası önemli bir belgedir. Bu belgenin ihracat sırasında gümrük idarelerine ibrazı zorunludur.

Bitki Sağlık Sertifikasını Temin Etmek İçin İzlenecek Prosedür;
Yaş meyve ve sebzelerin kontrolünün yapılabilmesi için öncelikle ihracatçının, üyesi olduğu İhracatçı Birliğinin bu amaçla açtığı hesaba “Teknik Yardım Ücreti” yatırması gerekmektedir. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü’nden temin edebileceği Zirai Karantina Servisi Bitki İhraç Dilekçesini doldurduktan sonra Tarım İl Müdürlüğü’nden havale almaktadır. Bitki Koruma Şube Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduktan sonra, ihraç konusu ürünün yüklendiği yerde kontrolör tarafından hijyenik kontrolü yapılmaktadır. Kontrolör Bitki Sağlık Sertifikası’nı tanzim ederek imzalamaktadır.

Ortadoğu ve Körfez ülkeleri, bu belgenin ayrıca Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı ve kendi Büyükelçilikleri tarafından da tasdiklenmesini istemektedir.

Alıcı ülkelerin istekleri doğrultusunda laboratuar analiz raporları da bu belgeye eklenmektedir.

Sertifikalar, yaş meyve sebze için 10 gün, kuru meyveler için 20 gün, hububat ve bakliyat için de 20 gün süreyle geçerlidir. Tarım ürünleri daha önce muayene edilmiş olsalar bile, ihraç anına kadar her zaman ve her yerde yeniden muayene edilebilmektedir.Bakanlık tarafından yapılan ihracat kontrollerinde, alıcı ülke talepleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Yaş meyve ve sebzeler için alıcı ülke tarafından Bitki Sağlık Sertifikası dışında aflatoksin, pestisit vb. analizler istenildiği takdirde, ihracatçı firmaların İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kaynak: www.igeme.org.tr
Logged

TicaretForumu.Com Ekli dosyaları sadece üyeler görebilmektedir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Arsiv
MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
Seo4Smf v0.2 © Webmaster's Talks

vBulletin Theme by TurkloRD Edit:Marmaradizayn
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!